Neviete akú knižku pre dieťa? Poradíme pár tipov

Január je zvyčajne takým prestupným časom v roku: Nový rok sme už oslávili, no obdobie sviatkov ešte celkom nevyprchalo. Práve preto sa v tomto článku pozeráme na tie najzaujímavejšie tituly, ktoré sa na našom trhu objavili pre malých drobcov. Je to trochu komplikovaná veková skupina: keďže deti v tomto období sa iba učia hovoriť, vydavateľom sa častokrát zdá zbytočné investovať do kvalitného sprievodného textu, a snažia sa miesto toho deti zaujať ilustráciami. Častokrát aj skĺzavajú ku ukričaným a nevkusným knižkám, ktoré sa majú deťom iba “zapáčiť” na prvý pohľad.

A to je veľká škoda, pretože autori ako Eric Carle alebo Petr Horáček už dávno dokázali, že  knižka pre najmenšie deti môže byť hravá, ľúbivá, no pritom nemusí skĺzavať do priemernosti. Veď si len skúste s vašim drobcom čítať Nenásytnú húseničku a potom leporelo s medveďom a Mášou. Po úvodnom nadšení z Maše sa jednoznačne bude vracať k Húseničke, pretože tá sa s ním rozpráva ako so skutočným čitateľom – hoci on má iba necelý rok.

1. Knižka za všetky knižky: Nenásytná húsenička

Autor a ilustrátor: Eric Carle

Húsenička je v tomto zozname hneď na prvom mieste a takpovediac nenápadne omylom: v roku 2016 vyšla jej dlhoočakávaná slovenská dotlač, nie jej prvé vydanie. Avšak dotlač kvalitnej knihy na Slovensku je vždy dôvod na radosť, navyše Húsenička patrí medzi 100 najlepších detských kníh anglicky hovoriaceho sveta, a tvorí základný kameň dobrej detskej knižnice. Musíme ju preto menovať.

Dôvodov je niekoľko. Na začiatku je skvelá kolážová ilustrácia a k nej sa pridávajú húseničkou vyhryzené dierky do jednotlivých obrázkov, cez ktoré budú decká s chichotom strkať prstíky. Čo je však dôležitejšie je že k ilustráciám sa pridáva text, ktorý v jednoduchých a kratučkých vetách rozpráva vtipný príbeh nenažraného hmyzu a zároveň precvičuje čísla, ovocie, jedlá, dni v týždni a ešte aj životný cyklus motýľa. A na konci vás prekvapí vždy a znova.

Oficiálne je pre deti od dvoch do päť rokov, ale kúpte ju dieťaťu hneď keď začne sedieť, a vezmite rovno dve. Tú prvú pravdepodobne rozžuje, a nevadí, lebo veď treba deti kŕmiť kvalitnou literatúrou.

2. Pop-up knižka: Tiger a jeho kamaráti

Autor a ilustrátor: Rudolf Lukeš

Úvodné varovanie: je pravdou, že toto pop-up leporelo je naozaj citlivé na zaobchádzanie. Preto ak máte doma zurvalca, asi s knižkou budete musieť narábať spočiatku vy a zároveň učiť dietko správať sa ku knihám láskavo. Námaha sa ale oplatí. Totiž leporelá Rudolfa Lukeša (celá séria má štyri diely) sú jedna z najkrajších vecí, ktorá sa v roku 2016 objavila na našom trhu. Otvoríte nenápadnú malú knižočku, a pred vašimi očami sa v zložitej papierovej konštrukcii vynorí tiger. Alebo útočný krokodíl. Ručiaci lev!

Tieto leporelá sú skutočne určené do rúk najmenších detí: výrazné a čitateľné obľúbené zvieratká, iba jedno štvorveršie na každej dvojstránke a malý, ľahký formát do ruky a do batôžka. Ich konštrukcia nie je klasický pevná, ako sme pri leporelách zvyknutí, pretože papier potrebuje byť mäkký a ľahko sa skladať do želaného tvaru. Napriek tomu sú pomerne pevné.

Sú naozaj prekrásne. Nesú sa v teplých, zemitých farbách a sú parádne expresívne: syčiaci had a jeho opatrný hadí kamoško, rozbláznený oslík, ktorého mamina sa preto zlostí, pokojná zebria rodinka alebo ťavy, ktoré vyzerajú, že ich naozaj nič neprekvapí.

 Celá séria má iba dve chybičky krásy. Tou prvou sú občas rozpačité básničky, ktoré sprevádzajú jednotlivé zvieratá. No a tá druhá chyba je fakt, že, každá knižka sa skladá iba zo štyroch zvieratiek – a sami sa presvedčíte, že vám to nebude dosť

3. Hľadacia knižka: Kniha džungle džunglovaté

Autor: Josef Antón

Ak chcete stráviť príjemný deň v džungli a nepohnúť sa z domu, vyskúšajte toto veľkoformátové leporelo. Patrí do obľúbenej kategórie hľadacích kníh. Na stranách sa postupne skrýva 54 tvorov z džungle, ktoré máte za úlohu nájsť. Nie je to vôbec náročné, pokojne to zvládne s vašou pomocou aj malé dieťa. Nemyslím tým ale, že mu budete jednotlivé zvieratá ukazovať, práve naopak. Pri najmenších deťoch zvoľte opačný postup: pomenúvajte iba to, na čo budú ukazovať. Takto si predĺžite zážitok z knihy, pretože dieťa bude postupne objavovať ďalšie a ďalšie veci.

Hlavné slovo v tejto knižke majú ilustrácie a sú skutočne fantastické. Napriek množstvu prvkov pôsobia pokojne a vyvážene, presne ako ozajstná džungľa. Svojou veselou farebnosťou (okrem všetkých odtieňov zelenej je tu aj veľa ružovej, fialovej a červenej) a milými ilustráciami zvieratiek je kniha priamo určená pre najmenšie deti. Odklápacie okienka a obrovský formát knihy sú už len ďalší bonus.

Text je len sprievodný, popisný, vymenúva iba, ktoré zvieratá treba na každej dvojstrane hľadať. Knihu vydala česká Axióma, ale minimu textu čeština nevadí.

Skvelé na takýchto knihách je, že po tom ako si ich spolu s deťmi niekoľkokrát prečítate, radi sa k nim vracajú aj samé. Po všetkých tých opakovaných „čítaniach“ si už jednoduchý text ľahko zapamatajú a môžu hľadať bez vás.

4. Hľadacia knižka: Potulky nocou

Autor a ilustrácie: R.S.Bernerová

Potulky nocou sú veľkoformátové leporelo, ktoré patrí do päťdielnej série Potuliek. Susane Bernerová Potulkami spôsobila menšiu celosvetovú horúčku: ide v nich síce o nesmierne jednoduchý no pritom veľmi efektný nápad. Na siedmich stranách leporela objavíte vždy iný úsek malého mestečka: je tam napríklad obytný dom, vlaková stanica, historické centrum či jazero na okraji mesta. Kniha je úplne bez textu, vašou úlohou je totiž skúmať jednotlivé postavičky a zisťovať ako sa ich príbeh vyvíja od prvej po poslednú stranu.

Postavičky ale stretnete v každej časti série, príznačne nazvanej Jar, Leto, Jeseň a Zima. V každej časti série vidíte vždy rovnakú scenériu v rovnakom poradí (teda obytný dom, vlaková stanica, historické centrum či jazero na okraji mesta), no vždy v zmenenej podobe podľa ročného obdobia. Ročnému obdobiu sa samozrejme prispôsobujú aj príbehy jednotlivých obyvateľov.

 Vydavateľstvo Zelený kocúr vydalo v tomto roku piatu časť série. Táto sa volá Potulky nocou, ide teda o nočné dobrodružstvo. Scenéria sa znovu opakuje tak ako aj v predchádzajúcich knihách, avšak tentokrát ide o letnú sobotnú noc (podľa hodín na vlakovej stanici okolo jedenástej večer). Nájdete tam všetko čo do letného života malého mestečka patrí: pootvárané okná a vejúce záclony, ľudia v ľahkých šatách, plná kaviareň či nočný ohňostroj.

Potulky sú známe svojim citom pre detail, a tak keď budete dobre pozerať, zistíte, že v miestnom divadle sa chystá predstavenie Sna noci svätojánskej alebo že v knižnici práve prebieha výstava ilustrácií z detských kníh. Potulky nie sú celkom obyčajná hľadacia kniha – i keď môžu byť. Je výborná pre deti od jedného roka, no dobre sa na nej pobavíte aj keď máte celkom normálny rodičovský vek. A ak vaše deti chytí, ostane s vami ešte dlho.

5. Okienková knižka o číslach: Počítání

Autor a ilustrácie: A.M. Metsola

Počítání je určite najzaujímavejšie leporelo o číslach, ktoré nájdete na pultoch kníhkupectiev.

Niekoľko stranové leporelo vás ohromí svojou farebnosťou. Množstvo prvkov na pozeranie (a hlavne počítanie) sa môže najskôr zdať chaotické, ale je to dobre organizovaný chaos. Usporiadaniu napomáha rozdelenie strany na rôznofarebné plochy, ktoré každý prvok ohraničujú. Napriek tomu  jednotlivé ilustrácie pôsobia jemne. Obrázky majú mierny retro nádych a ani vás neprekvapí, že autorka pracuje pre textilnú značku Marimekko.

Netradičné zobrazenie zvieratiek vás nemusí odradiť, dieťa hravo spozná v tom zvláštnom ružovom tvorovi zajaca. Vďaka tomu vidí, že jedna vec sa dá zobraziť viacerými spôsobmi. Od sladkej disney ľúbivosti, cez jednoduché obrázky Márie Nerádovej až po realistické fotografie. Stále je to ten istý zajačik. Dieťa tak môže vidieť svet v celej jeho úžasnej rozmanitosti.

Knihu fínskej výtvarníčky Aino-Maija Metsola vydal český Babobab. Textu je máličko, pár viet pod každým odklápacím okienkom hravo zvládnete preložiť do slovenčiny. Nájdete tam jednoduché hádanky alebo úlohy. Tým sa posúva kniha do kategórie interaktívnych, a takisto naozaj návykových.

6. Básničková knižka: Tomáš Janovic, Mária Neradová: Zažmúr očká (básničky pre najmenších)

Spomínate si z detstva na rozprávky o Drevenom tatovi? Na veľkú Katu a malú Táňu? Predstavte si, že malá Táňa je stále malá a dostala od svojho tata Tomáša Janovica celkom novú knihu básničiek. Básničky sú to presne ako ona: hravé, neposedné, smiešne a utárané. Pritom sú o bežných veciach, ktoré pozná každé dieťa.
V určitom veku deti začnú objavovať krásu jazyka a bavia ich veselé rytmické rýmovačky. Janovicove hry so slovami sú na toto obdobie ako stvorené. Obrázky Márie Nerádovej krásne texty dopĺňajú. Plné farebné plochy a jednoduché linky bez zbytočných detailov básne živo ilustrujú.

Celá kniha je zostavená s ohľadom na malého čitateľa. Od zmenšeného formátu (dobre padne do ručičiek), pevnejších strán (lepšie sa listuje), veľkého písma až po veľmi vydarené celkové grafické spracovanie. Všetko spolu úžasne funguje.

7. Počúvacia nepríbehová knižka: Na horách v Závejove

Autor a ilustrácie: Bjorn R. LIE

Táto knižočka sa objavila na knižnom trhu tesne pred Vianocami, a je to veru jedna parádna zimná chuťovka. Oficiálne je pre deti od cca dvoch rokov vďaka tomu, že je v nej len málo textu a ešte aj tá troška nevytvára žiaden súvislý dej. Knižka je totiž vlastne iba prehliadkou láskavých momentiek z horskej dedinky obsypanej snehom: tu sú bežky, tuto lyžovanie, tuto skoky na lyžiach, a potom zase lov rýb, predpoveď počasia, podvečerná námraza na ceste či pán Amundsen osobne. Z každej strany na vás dýcha zima a radosť, úplne vás láka zababušiť sa a vyraziť von. Napriek tomu, že to znamená hodinu obliekať seba a deti.

Ilustrácie sú detsky disproporčné, hravé, plné vtipných detailov, ktoré sa dajú donekonečna obzerať a skúmať. Sú veľmi iné; ideálne pre srandovné excentrické postavičky malého skicentra. Určite si ju zabezpečte, zvyšok zimy s ňou prežijete omnoho príjemnejšie.

8. Počúvacia príbehová knižka: Máme v škôlke prasiatko

Autor: Johanna Thydell

Ilustrácie: Charlotte Rame

Na tejto knižočke už na prvý pohľad vidieť, že je trochu iná než zvyčajné knižky o škôlke sú, a je to pravdepodobne tým, že autorkou je Švédka. Knižka je sladká a vlastne sa ani nevenuje tomu, čo sa v škôlke zvykne diať. V skutočnosti sa týka toho ako zapadnúť do skupiny a nájsť si v nej miesto a čo všetko môže znamenať kamarátstvo.

 Hlavným hrdinom je osamelé prasiatko, vraj nasmutnejšie na svete. Z diaľky vidí škôlku a deti na ihrisku, a tak sa rozhodne tam dostať. Deti ani na chvíľu neváhajú a urobia všetko preto, aby panie učiteľky prasiatko prehliadli: čiže ho poobliekajú do vlastných šiat a potom padajú na dvore, v jedálni robia obrovský neporiadok, len aby pani učiteľka na prasiatko ani nepozrela. Pani učiteľka si však nakoniec prasiatko všimne, a keď sa ono musí vráriť späť do svojho chlievika, je ešte smutnejšie než na začiatku. Čakajte dobrý koniec, ale znovu trochu “iný” dobrý koniec – realistický, no pritom láskavý.

Obráti sa chrbtom k škôlke a tvári sa, že o nej nevie. No nie je to ľahké. Deti mu stále chodia po rozume.

No ony v skutočnosti nechodia po nijakom rozume.

Chodia pozerať prasiatko.

Veľmi silnou stránkou príbehu je text. Vety sú krátke a miestami akoby nesúrodé, no v skutočnosti len veľmi dobre kopírujú uvažovanie a vyjadrovanie malých detí – a to je v detskej knihe veľmi osviežujúce.

Deti zatvárajú oči, aby nevideli, čo sa stane, no aj tak sa to stane. Nestačilo, že všetky žmúrili.

Vďaka farbičkám a vodovým farbám vznikajú nesmierne živé, farbisté ilustrácie, ktoré celý ten zmätok vynikajúco dopĺňajú. Aj vďaka nim si budete vedieť knižočku vychutnať už aj s dvojročným dieťaťkom, na ktoré tam môže byť textu ešte priveľa. 

9. Prvá encklopédia: Veľká obrázková knižka pre malé deti

Autori: Bohumil Říha, Milena Lukešová

Ilustrovala: Andrea Tachezy

Toto nie je celkom „klasická“ encyklopédia. Heslá nie sú vysvetľovacie a ani ich zoznam nie je vyčerpávajúci. Sú to skôr kratučké príbehy z bežného života malých detí. Sú písané krásnym, čistým, kultivovaným jazykom, a z textu je cítiť, že sa v nej nikto nenáhli.

Bude to možno tým, že kniha vyšla v slovenčine prvýkrát ešte v roku 1979, a obaja jej autori sú velikáni našej detskej knihy. Dokážu aj do siedmych riadkov určených malému dieťaťu vložiť múdrosť a iskru. Viete, krátky text neznamená, že to ide rýchlo a ľahko a … nuž, krátko. Práve naopak, vyžaduje si to talent, zručnosť, láskavosť.

Knihu nanovo ilustrovala Andrea Tachezy a nesmierne jej pristane. Je svieža a moderná, veľmi citlivo strieda svoju charakteristickú koláž s obyčajnou ceruzkou či farbičkami, no pritom ilustruje tlmene a veľmi retro – mňa osobne toto nové vydanie hreje a tiež inšpiruje k spomínaniu na moje vlastné prvé vydania.

Záver: knižka je vhodná od dvoch rokov na listovanie a rozprávanie o obrázkoch. Na prvé rodičovské čítanie sa hodí od troch rokov a veľmi dobre vydrží až ku prvému samostatnému čítaniu.

10. Pohybová interaktívna knižka: Snehulienka

Tento titul sme zaradili ako posledný v desiatke, no hodnú chvíľu sme strávili nad tým, či do prvej desiatky skutočne aj patrí. Na prvý pohľad niet o čom pochybovať, ide totiž o veľmi pekné spracovanie známej klasickej rozprávky, špeciálne nasmerované medzi deti pod jeden rok. Knižočka je tlačená vo veľmi pevnej kartónovej väzbe, pričom každá z desiatich strán má v sebe mechanizmus na vyťahovanie, posúvanie a otáčanie. Takéto prvky sú pre dieťa okolo jedného roka ideálne a pomáhajú mu udržať pozornosť, no a na našom trhu je práve takýchto posúvaco-vyťahovacích knižiek málinko. Preto každá jedna naviac poteší, o to viac ak je to vydarený úvod do klasických rozprávok.

Avšak vo veľký neprospech knižky hovorí text. Áno, je ho veľmi málo (iba jedno dvojveršie na každej strane), a možno si poviete, že jednoročné dietko toho až tak veľa nenarozpráva. Avšak pozor, dieťa sa jazyk učí omnoho skôr než ho začne používať. Práve detské rýmovačky patria k prvým knihám, s ktorými sa deti stretnú, a decká ich jazyk okamžite nasávajú, dokonca ho veľmi skoro  začnú recitovať, pričom nemusia slovám vôbec rozumieť. Jazyk prvých detských kníh by mal mať špeciálnych redaktorov, ktorí chápu aký dôležitý nástroj dávajú rodičom do rúk. Táto knižočka ale určite trpí tým, že bola iba prosto preklopená z češtiny do slovenčiny bez ohľadu na rozdiel medzi obomi jazykmi.

Knižku sme však predsa len zaradili. Jazyk je totiž častým problémom na našom trhu, Snehulienka zďaleka nie je jediná. Avšak svojou interaktívnosťou a vcelku sviežou ilustráciou ostatné priemerné knižky presahuje.

Ilustrácie: Dan Taylor

Knihy pre deti: Myšacia polievka (Arnold Lobel)

Myšacia polievka je knižka, ktorú si na polici v kníhkupectve na prvý pohľad asi ani nevšimnete. Nemá výrazné farby a dokonca ani usmiatu, veselú postavičku. Práve naopak, je tam myška, ktorá si pod stromom spokojne číta. Nuž a v pozadí sa črtá tvár nejakého zvieraťa na love. Na love na tú myšku.

Presne tak sa začína Myšacia polievka: hlavnou hrdinkou je myška, ktorú lasica nenechá si čítať a miesto toho z nej chce urobiť vývar. Je to vlastne príbeh podobný tomu o myške, ktorú chce prehltnúť Gruffalo, a je práve o tom, že malinkí sa vo veľkom svete vôbec nemusia stratiť, ak majú dosť fantázie a využijú okolnosti vo svoj prospech.

Knižka pre deti: Annie M.G.Schmidt, Špinuška

(od dvoch do piatich rokov)

Deti, ktoré majú okolo dvoch rokov dokážu na jednu aktivitu udržať pozornosť iba dve-štyri minútky. Ak to má byť aktivita, ktorú zatiaľ nerobili, ešte kratšie. Takže ak chcete doma zavádzať čítanie, opäť potrebujete knižočku, ktorá potomka uchváti na prvý pohľad. Špinuška je už z prednej obálky zaujímavá: ufúľané copaté dievčisko, nič uhladené, nič rozprávkové. Deti sa s hrdinami kníh stotožňujú, a tak hlavná postava, ktorá je od prvej po poslednú stranu zababraná – takmer nikdy vlastnou vinou – ich naozaj poteší.

Knihy pre deti: Škriatok v pyžamku (Zuzana Kubašáková)

Kniha Škriatok v pyžamku a iné rozprávky sa začala predávať len pred pár dňami. Napísala ju nová slovenská autorka Zuzana Kubašáková. Jej knihu tvorí 13 rozprávok, ktoré sa snažia svojím príbehom pomôcť rodičovi pri výchove jeho dieťaťa.

Väčšina príbehov rieši určité úskalia, s ktorými sa malé deti bežne stretávajú ako je obdobie vzdoru, zbytočné kričanie, nechuť ráno vstať z postele, strach z neznámeho a pod. „Každé dieťa túži byť skvelé, aj keď práve prežíva ťažšie chvíle. Verím v silu príbehu v kombinácii s rodičovským umením,“ hovorí autorka.

Príbehy sú kreatívnym nástrojom, ako sa pozrieť na to, čo práve prežívajú ich deti, prostredníctvom rozprávky. Hlavným hrdinom je zväčša malý nezbedný chlapček alebo dievčatko.

Stretnete sa tu napríklad s príbehom o pani Zlosti, ktorá sa prebudila, keď sa malému Jankovi nedarilo hrať so svojím plastelínovým panáčikom.

Ak sa u vás doma trápite s umývaním zúbkov, možno sa vám zapáči príbeh o neposlušnom zúbku, ktorý sa nechcel umývať, až si v ňom nakoniec našiel miesto zubný kaz a museli ho opravovať u zubára.

Každý príbeh má morálny alebo náučný odkaz pre dieťa a na jeho konci autorka pre rodičov poskytuje inšpirácie na aktivity, ktoré s príbehom súvisia.

Škriatok v pyžamku bol pôvodne nápad jednej obyčajnej mamy. Tá spísala rozprávočky, ktoré rozprávala svojmu synovi. Nechcela, aby sa na ich spoločné príbehy, ktoré rekapitulovali momenty z ich prežitých chvíľ, zabudlo. Autorka Zuzka Kubašáková hovorí, že tieto rozprávky písal život sám. Rozprávky sa stali kreatívnym nástrojom pre rodičov, ako poukázať na neželané správanie formou príbehu. „Postupne knižka nadobudla krásny fotografický a ilustračný materiál a obohatila sa o konkrétne tipy pre rodičov, ako môžu k problému v príbehu pristupovať a premýšľať o ňom spolu s dieťaťom. Príbehy neponúkajú univerzálne riešenia, ale dávajú rodičovi vhodný priestor na komunikáciu s dieťaťom a spoločné hľadanie riešenia. V láskavých rukách dospelých, ktorí chcú uvidieť zmenu v správaní svojho dieťatka, môže byť knižka veľmi nápomocná,“ hovorí Zuzka Kubašáková. Samotné príbehy sú poučné a inšpiratívne. Ponúkajú humor, napätie a silné prežívanie. Všetky boli písané s láskou k deťom a s dobrou vôľou pomôcť dospelým.

Knihy pre deti: Rozprávky o psíčkovi a mačičke (Josef Čapek)

Ak sa trošku nad ich príbehmi zamyslíte, tak táto kniha je nielen vtipná, ale aj smutná a dokonca deti veľa naučí. Ich život deťom priblíži silné a krásne priateľstvo, ktoré nesprevádzajú nepekné veci, ale naopak – vzájomná pomoc a správne hodnoty.

Rozdelená je do 9. kapitol a ilustrovaná autorovými kresbami. Tie sú jednoduché, ale pekne vystihujú dej. V jednotlivých kapitolách vás psíček a mačička prevedú svojím mačaco-psím životom, ktorý sa nápadne podobá na život nás ľudí. Ich príbehy sú jednoduché, bez násilia a vyzdvihujú láskavé priateľstvo a porozumenie.

Nájdete tu príbehy o tom, ako psíček a mačička spolu umývali podlahu, zašívali nohavice dážďovkou alebo ako piekli čudesnú meninovú tortu podľa hesla „keď tam dáme milión dobrých vecí, ktoré nám chutia, bude miliónkrát chutná.“

Ich príbehy naučia deti vážiť si hračky, písať listy, správať sa pekne k zvieratkám a aj to, že si treba upratať a že deti ani ľudia sa nedelia podľa svojho oblečenia, ani toho, kto má koľko hračiek. Dôležité je, aby neboli pyšné a dokázali podať pomocnú ruku.